0-3 AY ANNE-BEBEK İHTİYAÇLARI

Bebek doğmadan önce düşündüğünüz ihtiyaçlar listesi ile, bebek doğduktan sonra ortaya çıkan ihtiyaçlarınız arasında gerçekten fark oluyor. Mesela ben doğumdan önceki hafta son eksiklerimizi tamamlarken ‘oyuncak alalım, benim çocuğumun hiç oyuncağı yok odasında’ diye inatlaşırken, eşim bu çocuk doğar doğmaz oyuncak mı oynayacak dediği zaman oturup ağlamıştım!:)

Asil doğduktan sonra oyuncaktan önce hayati ihtiyaçlar sıralamasının nasıl değiştiğini bizzat yaşayıp gördüm. Şimdi hele de ilk bebeğiniz olduğunda büyük bir hevesle yığınla eşya almış/alıyor/alacak olabilirsiniz. Malum artık evlerin metrekareleri eskisi kadar büyük değil. Bebek büyümeye başladıkça ayak altından kalkacak eşyaları saklamak için deponuz/yeriniz yoksa, alışverişi abartmayın derim! İster istemez o minnacık bebek giysilerine, sevimli bebek eşyalarına can attığınızı biliyorum.

Yeni doğmuş bir bebeğin ve annesinin 0-3 ay için (hatta 6 aylık olana kadar da uzatabiliriz) ihtiyaç duyabileceği öncelikli materyalleri yazmak istedim. Alışveriş listenizi yaparken bir bakın derim ya da yaptıysanız da eksiklerinizi tamamlamanız adına yardımcı olursam ne mutlu bana:)

 • Alt açma bezi (kullan-at paket, en az bebek bezi kadar şart ve çok tüketiliyor).
 • Bebek bezi (Fazla miktarda yeni doğan boy almayın, bebek kilolu doğarsa 2 hafta içinde 1 numaraya geçiyorsunuz, elinizde fazla stok kalmasın).
 • Göz yakmayan, dermatolojik bebek şampuanı (Mustela ya da Bioderma markalarını öneririm)
 • Bebeği yıkamak için küvet-kova-file şeklindeki set (Asil Haziran doğumlu olduğu için göbeği düştükten sonra neredeyse her akşam yıkanıp öyle uyuttuk, filenin üzerinde tek başıma bile yıkayabiliyordum gündüzleri).
 • Bebek yağları/losyonları vs.ben aldım ama ilk 3 ay bebeğin cildi çok ince ve hassas olduğundan mümkün olduğunca bu tarz bakım ürünlerinden kaçınmakta fayda var (almak için acele etmeyin).
 • Pişik kremi daha önce de belirttiğim gibi katı gıdaya geçene kadar (6 ay) hiç kullanmadım, ihtiyaç da duymadım. Bioderma marka susuz temizleyiciyi pamuk üzerine sıkıp hep o şekilde temizledim Asil’in poposunu, pişik sorunu hiç yaşamadım. Pişik kremlerinin içerisindeki civa ilk 3 ay gereksiz kimyasal diye düşünüyorum.
 • İlla ıslak mendil kullanmak isteyenler için Unibaby Yenidoğan Islak mendili gayet başarılı; alkol, paraben, parfüm içermiyor.
 • Sterilizatör cihazı (Çok farklı marka ve fiyat aralığı var, Wee marka bize hediye olarak gelmişti, fiyatı gayet uygun ve kullanımı pratik. Benzer ürünler için farklı markalara çok da para harcamaya gerek yok. Ama emzik/biberon kaynar suda bekletirim diye düşünüyorsanız çok gereksiz zaman kaybı yaparsınız, ben mutlaka alınması gerektiği görüşündeyim).
 •  Süt pompası (Ben Avent marka otomatik pompa tercih ettim –  manuel olanları da var, anne-bebek ürünleri ve sağlık ürünleri konusunda tartışmasız tek geçtiğim marka).
 • Cam biberon (Arada birkaç saat uyumak istediğinizde sağmış olduğunuz sütü biberon ile bebeğe veren biri varsa, kesin ihtiyacınız olacak. Ben doğal akış Dr.Brown marka tercih ettim, gaz yapmama konusunda patentli bir tasarım).
 • Anneler için yine Avent marka süt toplama kalkanı (Bu ürünü ne yazık ki nasıl olduysa çok geç keşfettim ve kullanamadım, ama bizzat kullanan arkadaşımda görüp nasıl atlamışım diye kendimi hala affedemiyorum! Göğüslerden sürekli taşan sütü pedler yüzünden çöpe atmaktansa bu kalkan içinde biriktiriyorsunuz).
 • Göğüs pedi (Piyasada marka/fiyat aralığı çok geniş, size kalmış).
 • Annelere süt yapması için Humana bitki çayı (sütünüz az geliyorsa doktorunuzun da önerisiyle malt içecekleri ya da süt yapan farklı içecekler önerilebilir, ben sadece çay/kahve yerine Humana bitki çayı içtim).
 • Chicco Physio Soft Emzik (Avent emzikleri ne yazık ki bizim ufaklık sevemedi. Bir çok denemeden sonra kendimize uygun – tamamı silikon tasarım ve Asil’in sevdiği emziği bulduk, 2 yaşına kadar bayılarak kullandık).
 • Emzirme minderi (Bu da tamamen isteğinize bağlı, ben şahsen kullanmadım. Daha doğrusu evdeki herhangi bir yastığı kullanmak, kılıfını da sürekli değiştirebildiğim için daha pratik geldi. Ama kullanıp memnun kalan arkadaşlarım yok değil).

Benim hatırladığım ilk 3 aylık dönem en çok bu yazdığım ürünlerdi. Okuyunca ana fikrin tamamen bebek ve emzirme üzerine olduğunu anlamışsınızdır:) Gerçekten ilk 3 aylık dönem anne ve bebeğin birlikte en yakın oldukları zaman, TADINI ÇIKARIN…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir