Hangi marka Bebek Maması?

Asil doğduktan sonra en büyük hedefim 1 yaşına kadar emzirebilmekti.  Anne sütünün bebekler için en faydalı besin olduğu gerçeği artık dünyaca biliniyor, o yüzden tekrar bu konuyu açmayacağım. Bu arada dip not olarak önemle belirtmek isterim ki; yeni doğan beslenmesinde çok çok hayati bir durum olmadığı sürece mama kullanılmasına KESİNLİKLE karşıyım!

Sezeryan doğum sebebiyle kimi annelerin sütü doğumdan hemen sonra gelmeyebiliyor ne yazık ki. Hamileyken okuduğum, doğumdan sonra hemşiremizin de anlattığı kadarıyla, yeni doğmuş bir bebek doğumdan sonraki 3 gün boyunca hiç beslenmese bile hayati fonksiyonlarını sürdürebilecek bir enerjiye sahip oluyor. Yani doğumdan çıktınız, 8-10 saat sütünüz gelmedi. Aman çocuk aç kalmasın diyen aile büyükleriniz veya bebeğe mama takviyesi gerek diyen bir hastaneniz/doktorunuz varsa, bu yazdıklarım aklınız bir köşesinde olsun muhakkak. Dünyaya gözlerini yeni açmış minnacık bir kuzuya ‘mama’ adı altında verilen şey bana göre ZEHİR’dir… Annenin emzirmesini engelleyen çok büyük doğumsal sıkıntıları olmadığı sürece, ilk 3 gün mide kapasitesi 1 çay kaşığı kadar olan bebeğe mama verilmesini benim ne aklım ne de anne vicdanım almıyor; okuyan kimse üzerine alınmasın.

Ben şanslı diye adlandırılabilecek gruptandım, sezeryan sonrası sütüm hemen geldi (18 saat suni sancı çekmiş olmak çok büyük bir etkendi burada), sonraki günlerde de sütüm hem bebeğimi besledi hem de yeterli miktardaydı.

Mama kullanmak konusunda doktorunuzun tavsiyesi elbette önemli ama benim etrafımda gördüğüm kadarıyla anneler ve doktorlar mama takviyesine pek bir hevesli! Mamanın tokluk süresini uzattığı bilinen bir gerçek. Haliyle yeni doğum yapmış bazı anneler rahatlarını da düşünerek, zırt pırt emzirmeye kalkmaktansa gece öğünü olarak mama verip 3-5 saat deliksiz uyumayı tercih ediyorlar. Dürüst olalım, hepimiz o dönemden geçtik. Yok canım, bu yazdığın da çok sert oldu diyebilir misiniz? Ben 40 gün boyunca günde belki 3 saatlik uykuyla ayakta kalıp sadece anne sütü verdim. Madalya mı aldın, uykusuz kalmak da anneyi yoruyor, mutlu anne önceliğimiz diyenlere de; SAĞLIKLI bebek sahibi olmayı seçtim diye cevap veriyorum buradan.

Peki ben mama vermedim mi? Yazının asıl konusu zaten mama’ydı ama anne sütü dendiğinde ve koşa koşa mama veren anneleri gördüğümde sinirlerime hakim olamıyorum ne yazık ki.

Ben Asil 3 aylıkken çalışmaya başladım. 4 aylık olana kadar da sadece anne sütü ile besledim oğlumu. İş yerinde sütümü sağıp poşete/dolaba koyup akşamları eve götürüyordum. Gelin görün ki benim başlı başına bir karakter olan oğlum, biberon varken anne memesini istemez oldu:( Her ne yaptıysak (gece uyurken bile) memeyi aldığı anda bastı yaygarayı. Sağmakla süt de bir yere kadar geldi, sonunda sütüm de kesildi… Benim için 3 aylık bebeğimi bakıcıya bırakıp işe dönmek, ben işe döndüğüm için bebeğimin memeden kesilmesi, o dönemki iş yoğunluğu nasıl büyük bir tramvaydı anlatamam…

Madem anne sütü veremiyorum, hangi mamayı vermeliyim diye araştırıken (doktor tavsiyesi de önemli ancak mamalar/ilaçlar konusunda ne yazık ki doktorların tarafsız davrandığına inanmıyorum ben) eşim ‘Golden Goat’ diye bir marka buldu. Yeni Zelanda üretimi olan bu marka, içeriğindeki keçi sütü sebebiyle piyasadaki bir çok bebek maması arasından sıyrılıyor. İnek sütü bebeklere 1 yaşına kadar yasak bildiğiniz gibi, ancak bebek mamalarının formülleri genelde inek sütü proteini de içerir. Golden Goat bu sebeple sindirimi kolay (gaz/kabızlık sorunu hiç yaşamadık) ve alerji riski düşük bir mama. Ben Asil’e vermeye başladığım dönem (2014’te) piyasada nispeten zor bulunan ve en pahalı mama markasıydı. Ancak bugün internette baktığımda fiyatı çok daha uygun seviyelerde, bir çok sitede de satışı mevcut.

Buradan mama markası reklamı yapmak değil, bir anne olarak deneyip güvenerek kullandığım bir ürünün ismini paylaşmak istedim sadece. Aptamil konusunda anne olmadan önce bile çok negatif algılarım vardı, bebeğime de hiç kullanmadım. Dünyanın 1 numaralı bebek maması markası diyebilirsiniz ama ben biraz inatçı ve sabit fikirliyim ne yazık ki. Bana reklamı çok fazla dönen bir ürün çok da kaliteli gelmiyor işin doğrusu. Reklamcıların da tepkisini çektim iyi mi:))

Golden Goat marka mamayı Asil 1 yaşına girdiği güne kadar kullandım. Doktorumuz devam sütlerinin içerdiği vitaminler sebebiyle 2 yaşına kadar günde tek öğün de olsa verilmesini tavsiye ediyor. Ama bizim şahsına münhasır çocuğumuz ilginç bir şekilde 1 yaşına girdiği günün sabahı biberon kullanmayı/mama içmeyi kesti, bıçak gibi! Ne yaptıysak biberona döndüremedik, mamayı da ne denediysem içmek istemedi. Saygı duyduk kararına, babasının uygun fiyata stokladığı mamaları da etrafımızdaki bebeği olan arkadaşlarımıza verdik. 1 yaşına gelene kadar hiç bir şikayetim olmadan, içim rahat şekilde Golden Goat kullandım. Gönül isterdi ki 1 yaşına kadar anne sütü alabilsin ama bizim anne sütü ve mama maceramız da böylece yaşanıp bitti işte. Golden Goat ile ilgili daha detaylı bilgi almak için web sitesini incelemenizi tavsiye ederim. Hatta mümkünse yurt dışındaki annelerin yazıştığı forumları da okuyabilirsiniz, Türkiye’de internette yeterli kadar yorum bulabileceğiniz kullanıcı hala (ne yazık ki) yok…

Artık 30 aylık olduk (2,5yaşında), ballı inek sütünü suluktan sabah akşam bayılarak içiyoruz. Dün akşam lahana dolması yerken de halinden memnun gibiydi:)

Çocuk büyütürken her basamak bir tecrübe aslında, basamakları çıktıkça yorgun oluyorsunuz ama merdiveni ilk basamağı tırmandığınızdaki kadar da gözünüzde büyütmüyorsunuz (KESİN BİLGİ, YAYALIM LÜTFEN!)…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir