Evde Pratik Çilek Suyu Yapımı

strawberry

Asil bu aralar gün içerisinde su dışında farklı bir şeyler içmek istemeye başladı. Dolaptaki kutu meyve suları yada ice-tea şişesi dikkatini ve ilgisini çekiyor, babanın da bunları içtiğini gördükçe inatla içmek için diretiyor. Asitli içecek zaten bizim eve çok nadir alınır, onu da şimdiye kadar hiç Asil’in yanında içmedik (cümle ‘biz’ gibi algılanıyor ama ben zaten 11 yaşından beri hiç bir asitli içecek içmiyorum). Çocuk yetiştirirken söylediklerinizde ve yaptıklarınızda tutarlı olmak gerektiğine inanıyorum. Siz çocuğa kolanın zararlarından bahsedip yasaklarken karşısına geçip içerseniz, o çocuk kola içmeyi isteyecek ve hatta içecektir de, NET!

Ben ne yapsam da sağlıklı bir içecek hazırlasam diye düşünürken, Soner’in marketten alıp geldiği 2 kg. çilek imdadıma yetişti. Önce çilekleri saplarından ayıkladım ve bir güzel yıkadım. Ardından rondodan geçirip çilek püresi haline getirdim. Çilekler çok tatlı olmadığı için 2kg. çilekten hazırlanmış pürenin içerisine yaklaşık 1 su bardağı kadar da üzüm pekmezi ekleyip karıştırdım (tadını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz, benim hazırladığım ne çok tatlı ne de çok ekşi olmadı). Hazırladığım pürelerden 8 buzdolabı poşeti çıktı, bunları da bağlayıp dondurucuya attım. İsteğe göre buz kalıplarına da kaldırıp, 1 su bardağı suyun içerisine dilediğiniz kadar çilekli buz küpleri atabilirsiniz; hem şık hem de lezzetli bir sunum olur.

Şimdi canımız meyve suyu istediğinde, dondurucudan çıkardığım bir poşet püreyi sürahiye atıyorum ve dilediğim miktarda sulandırıyorum, alın size misss gibi sağlıklı ve serin bir yaz içeceği!

Bu hazırlaması kolay ve lezzetli içeceği çilek mevsimi geçmeden mutlaka deneyin derim. Çilek yüksek miktarda C vitamini içeriyor, pekmez kan yapar derler ya; C vitamini ile birleştiğinde vücutta demir emilimini de hızlandırmış oluyorsunuz.

Geçtiğimiz gün çilek pürelerimden bir poşetin içine 1 su bardağı süt ve 1 top vanilyalı dondurma ekleyip robottan geçirdim, nefis bir ev yapımı milk shake oldu! Farklı fikirler yaratmakta sınır yok yani, yeter ki elinizin altında bir torba çilek püresi hazır olsun…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir