Homeopati Nedir, Ne değildir?

Bu soruyu cevaplayacak düzeyde ‘Homeopati’ bilgisine sahip değilim ne yazık ki. Konuyla ilgili hafta sonu çok araştırma yaptım ve malesef Türkçe kaynak sayısı çok az Homeopati’yi anlatan.

Temeli ‘benzer benzeri iyileştirir’ ilkesine dayanıyor. 18.yy başlarında Alman doktor Samuel Hahnemann tarafından bulunan ve vücudun kendini doğal iyileştirmesine yardım eden bir alternatif tıp sistemidir. Sözcük olarak Yunanca Homeos = benzer, Pathos = acı kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Yani sağlam kişide belirtileri ortaya çıkaran madde, aynı belirtileri taşıyıp hasta olmuş bir kimseyi iyileştirecektir.

Kafanızda terimlerle kavram kargaşası oluşacak araştırdıkça, şu an hatırlayamadığım bir sitede çok güzel bir örnekle karşılaştım; Uyuyamama sorunu çekiyorsunuz ve ne yaptıysanız işe yaramıyor. Tek bir adet kahve çekirdeğini taş bir havanda dövüp toz haline getirdiğinizi düşünün. Ardından yaşadığınız şehirdeki en büyük su kaynağına (İzmir’deyseniz körfeze, Amerika’daysanız Pasifik okyanusuna!) bu kahve tozunu döküp denizin iyice dalgalandığını hayal edin. Sonra o sudan bir kaşık içip evinize gidip mışıl mışıl uyuyorsunuz! Komik geliyor biliyorum ama bizim (yani homeopati eğitimi almamış kişilerin) anlayabileceği dilden yapılmış harika bir örnek bu bence!

Homeopatik ilaçlar orijinal maddenin su veya alkolde bekletildikten sonra bir dizi seyreltme ve çalkalama yöntemi uygulanması ile elde edilmektedir. Bu işlemden sonra elde edilen remedy (ilaç) laktoz tabletlerine emdirilir.

Asil’e gelen remedinin boyutu küçük bir tolu iğne başı kadardı. 300ml.’lik su şişesinin içine bu minik topu atıp biraz bekledim. İlk gün bu sudan tek kapak içerek başladık. Öncesinde 20dk. hiç bir şey yenmeyecek, su içmek bile yok! İçmeden 10dk.önce şişedeki suyu 10 kez çalkalıyoruz ve 10dk.bekliyoruz. Ardından yine 20dk.yemek/içmek yasak. Bildiğiniz su yani içtiği!

Biz cumartesi günü tek doz, pazar günü de 2 doz (sabah-akşam birer kapak su yani) şeklinde verdik. Bir kere ilk günden itibaren Asil’in kaşıntısı gözle görülür derecede azaldı, hatta artık hiç kaşıntısı yok! Bu sabah biz gittikten sonra Asil’in bezini değiştiren bakıcısı bile farkı fark etmiş, hiç bir şey kalmamış ki poposunda diye beni aradı!

Bizimki tamamen akut bir durumdu ve Asil henüz bebek olduğu için, doğru ellerde doğru şekilde hazırlanmış remedylere bağışıklık sistemi hızla yanıt verdi. Baştan da söylediğim gibi, çok derin bir konu aslında Homeopati ve ben sadece başlangıç aşamasında edindiğim bilgileri ve gözlemlerimi aktarmak istedim. Araştırmalarım devam ettikçe öğrendiklerimi buradan paylaşmaya devam edeceğim.

“Homeopati Nedir, Ne değildir?” için 6 cevap

 1. Merhaba;

  Ayni dertten muzdaribim. Acaba ilaci hazirlayan arkadasinizin bilgilerini iletmeniz mümkun mu?

  Elif Bolut

  1. Elif Hanım merhaba. Arkadaşım İzmir’de yaşıyor ve 3 yıldır Homeopati eğitimi alıyor. Eğitimini genelde kendi/ailesi için kullanıyor ama belki size önerebileceği başka bir isim olabilir. Nerede yaşadığınızı da yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım. Geçmiş olsun.

 2. Merhaba, İstanbul da yaşıyorum. 2 aylık bebeğim atopik dermatit.. bi homeopata yönlendirebilirseniz çok sevinirim.
  Ece

  1. Ece Hanım merhaba,
   Öncelikle çok geçmiş olsun, ne kadar sıkıntılı bir süreç yaşadığınızı tahmin edebiliyorum. Arkadaşım İzmir’de yaşıyor, kendisi İstanbul’da homeopati için çok da güvenilir isimler veremeyeceğini söylüyor ama belki kendisi ile iletişime geçerseniz (ki bana da telefondaki görüşmemiz ve gönderdiğim resimler sonucu yardımcı oldu) yardımcı olabilir diye düşünüyorum.

 3. Emel hanim merhaba yazınizi yeni okudum maalesef aynı sorun 1 buçuk yaşındaki oğlumda yaşıyorum.. atopik dermatit doğuştan.. suan bez bölgesinde aşırı bir tahrip durumu var kaşıntıdan mafoldu artık uykularını bile etkiliyor hastane doktor kremler bize sadece geçici cözüm sağlıyor.. yardımcı olursanız hemoopati tedavisini uygulamak istiyorum kimden temin edebilirim birini yonlendirebilirmisiz lütfenn… 🙁

  1. Funda Hanım merhaba,
   Hangi şehirde yaşıyorsunuz bilmiyorum ama ben İzmir’de yaşayan homeopat arkadaşım sayesinde iyileşme sağlamıştım, dilerseniz iletişim detaylarınızı onunla paylaşıp size ulaşmasını sağlayabilirim. Bu arada artık piyasada çok zor bulunuyor ama Huggies Erkek bebekler için olan bezi de denemenizi öneririm, ben iyileşme sonrası başka hangi bezi kullandıysam kaşıntı sor
   unu devam etti çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir