Bebeklerde Atopik Dermatit (Egzama)

Neredeyse 3 aydır Asil’in geçmek bilmeyen egzama problemiyle uğraşıyoruz, o yüzden baştan söylüyorum bu yazı biraz uzun olabilir! Bizim gibi Atopik Dermatit yaşayan ailelere bence ne kadar detaylı bilgi verirsem o kadar yardımcı olmuş olurum, zira yerli/yabancı o kadar çok forum/makale inceledim ki, anlatacağım çok şey var.

15 Ocak’ta tatile ilk gittiğimiz gün başladı egzamamız tam zaman vermek gerekirse (bez bölgesinde başladı ki buna diaper dermatik de deniyormuş). Aynı anda tüm vücudunu kırmızı isilik de sardı. Hava değişiminden pişik olduğunu düşündük başlarda, haliyle soğuk iklimden sıcak iklime geçmiştik. Derken İstanbul’a döndük, benim pişik geçer diyerek düşündüğüm kızarıklık ve kaşınmalar Asil’in sol bacağına da sıçradı. Önceleri küçük küçük pütürler halinde yuvarlak bir alanda başladı, sonra baldırının neredeyse tamamına ve göbeğine kadar yayıldı, hatta sağ bacağına da.

Sürekli de kaşındığı için mantar olduğuna neredeyse emindim, çocuk sürekli kaşınmanın verdiği rahatsızlıkla mutsuz ve huzursuzdu bu arada. Basit bir pişik yada mantar problemi için doktora götürmek, kan testleri vs. yapılmasını istemedim; eczaneden aldığım hafif kortizon içerikli MANTAR kremleri akşam yatmadan uyguladığımda sabaha kadar kızarıklıklar azalıyordu, Asil’de geceyi rahat geçiriyordu. Gün içinde tekrar aynı ve hatta kimi zaman artarak yayılıyordu kızarıklıklar. Minicik bebeğe kortizonlu krem uygulamak nasıl da bilinçsizce diyenlere tek bir cevabım var; gözünüzün önünde acı çeken bir bebek olduğu için fayda zarar hesabı yapıyorsunuz sadece, o an için faydalı oluyorsa zararları daha sonra telafi ederim diyorsunuz…

Bu şekilde neredeyse 1,5 ay geçirdik. Baktık olacak gibi değil, soluğu dermatologda aldık. Doktor’un tehşisi ATOPİK DERMATİK yani bizlerin kullandığı terim ile EGZAMA’ydı. Doktor beslenmeden kaynaklandığını düşünmediğini söyledi çünkü doğduğundan beri hiç besin alerjisi gözlemlememiştik, farklı bir besin de almamıştı zaten. Büyük olasılıkla bez kaynaklı olabileceğini ve ilk aşamada bez markasını değiştirmemizi tavsiye etti. Şimdiye kadar hep aynı marka bebek bezi kullanmıştık (Prima) ve artık çocuğuma alerji yapıyor olması gerçekten çok ilginçti. Neyse, eve giderken başka bir marka bez aldık; ayrıca klasik alerji şuruplarından olan Zyrtec şurup (akşam yatmadan 1 ölçek), HAMETAN pişik kremi, BABE Intim Temizleyici ve BABE Atopik ciltli bebekler için nemlendirici kremi de alarak eve döndük. Cildini nemli tutmamızı, atopik yapılı bir bebek olduğu için bu kızarıklıkların bir çıkıp bir kaybolacağını ve egzama ile yaşamaya alışmamızı önerdi doktorumuz. Atopik yapılı bebek doğduğundan beri neden şimdi tepki veriyordu peki?

Benim kafamda binlerce soru, her gün acaba ne yapsak da iyi gelse araştırmaları derken bir kaç gün önce, İzmir’de Homeopati eğitimi alan çok yakın bir arkadaşım Asil’e yardımcı olmamı ister misin diye sordu. O an benim EGZAMA araştırmalarıma Homeopati de eklenmiş oldu. Gördüm ki aslında bu yolla egzamadan kurtulan bir sürü bebek var! Ne ki şimdi Homeopati derseniz, bambaşka bir yazı konusu. Arkadaşım bana Asil ile ilgili bazı sorular sordu, şu an da onun için bir ilaç hazırlıyor, en geç cumartesi elimde olması için yetiştirmeye çalışıyor hatta. İşe yarayıp yaramayacağını görüp, yaşayıp yazacağım. Tek bildiğim, okuduğum o kadar çok yazı ve başarı öyküsü var ki, ben bu tedavinin işe yarayacağına tüm kalbimle inanıyorum.

Bu arada arkadaşımın sorularını cevaplarken yakaladığımız ortak bazı noktalar var ki, bunları da ayrıca yazacağım. Örneğin Asil’in egzaması 18 ay aşıları yapıldıktan 5 gün sonra ortaya çıktı! Aşıların bebeklere faydası ve zararları üzerine bir çok yazı olsa da, belki bir sebebi de aşılar olabilir diye düşünmeye başladım. Ya da Asil hafta sonları biz yanında olduğumuzda daha az kaşınma belirtisi gösteriyor ki bu belki de bizi özlediği için egzamanın psikolojik etkenli de olabileceği konusunu aklımıza getiriyor…

Haaa bu arada bunca şeyle uğraşmaktansa alerji testi neden yaptırmıyorsun, doğumdan itibaren alerji testi yapılabiliyor diyenler de olabilir. Bizim doktorumuz 3 yaşın altındaki bebeklere alerji testi yapılmasının, bebekte olmayan alerjenleri de uyarabileceği için önermediğini söylüyor, ben de alerji testi gibi bir eziyet yaşamasını istemiyorum açıkçası.

Önümüzdeki günlerde gözlemlerimi sizinle de paylaşacağım. Egzama sorunu yaşayan aileler ve özellikle de anneler; bebeklerinizi doktor doktor gezdirip helak etmeyin, onların canına sizin de paranıza yazık! Ben öğrendim ki, egzama denen hastalık için sadece sabır ve zaman gerekli. Biz aylardır uğraşıyoruz diyorum ama bu dertten yıllardır muzdarip, hatta alerji yapacağı için neredeyse hayatları boyu diyet yapan minikler var. En kötüyü düşündüğünüz anda sizden de kötüsü olduğunu hiç unutmayın olur mu?

 

 

“Bebeklerde Atopik Dermatit (Egzama)” için 4 cevap

  1. Bizde aynı süreçlerden geçiyoruz oğlum 1 aylıkken başladı egzeması şuan 7aylık diyet yapıyorum biorezonans ve Homeopati tedavisine başladık ancak henüz geçmedi. Sonuçlarınızı ve tedavinizin süreçiniz ile ilgili paylaşımlarınızı takip ediyor olacağım.
    Yazınız için teşekkürler

  2. Emel hanım, egzama için Homeopati tedavisi nasıl sonuçlandı? Yazarsanız çok sevinirim. Benimde 5 aylık evladım var. 3.ayında çıktı bu hastalık. Kortizonlu kremle baskılıyoruz şuan. Ama daha fazla kortizon kullanmak istemiyoruz.

    1. Emre Bey merhaba,
      Öncelikle çok geçmiş olsun bebeğiniz için, nasıl zor bir süreç ve hastalık olduğunu inanın çok iyi anlıyorum. Biz diğer yazılarımda da anlattığım gibi Homeopatik Remedy’ler kullanarak çözüm bulmuştuk, sonrasında da tekrarlamadı çok şükür. Homeopati konusunda ne yazık ki Türkiye’de doğru insanları bulmak zor ama internette araştırma yaparsanız belki size faydalı olacak bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir