ÇALIŞAN ANNE OLMA MESELESİ VOL.2

37.haftaya geldiniz, doğum izni başladı, evdeki günler ilk başta pek bir huzurlu tabi! Yapılacak dünya kadar iş var; bebeğin kıyafetleri yıkanıp ütülenecek, doğum çantası hazırlanacak, eve dip bucak temizlik lazım, dondurucuya elinizin altında bulunması için bir şeyler hazırlayıp atmadan olmaz… Bunlar uzar da uzar, çalışan kadına evde 1 gün bile nimet sayılırken doğuma daha 3 uzun hafta var ne de olsa değil mi:) Benim gibi tez canlı ve panik bir hamileyseniz, bu listeyi 3 haftada değil 3 günde bitirirsiniz eminim! Ayrıca bebek bu, ne zaman geleceği belli olmaz; bence bitiriverin gitsin, ya gecenin bir yarısı sancınız tutarsa camlar pis mi kalsın!!!

hamilelik Doğumdan 1 hafta önce ben:)

Her şey hazır, bebeğin doğmasını beklemeye başladınız. Her sabah erken kalkıp işe gitmeye alışmış bünye hala şokta, her an telefon çalıp işe dönecekmiş gibi tetikte olabilir, bir süre sonra bu da geçecek rahat olun:) Tek tavsiyem var, bol bol uyuyun sevgili anne adayları… Ben cidden o kadar çok uyumuştum ki, annem kızım kalk da biraz yürü doğum kolaylaşsın diye sürekli söylenip duruyordu. O uykuların nasıl kıymetli olduğunu doğumdan sonra anlayacaksınız. Son haftalar bolca NST’ye bağlanacağınız, doktor kontrollerinizin önce haftada 1, sonra 5 günde bir, sonra 3 günde bire düşecek; hastane yolları taştan hesabı:) Dilerim her anne bebeğini 40.haftada kucağına alsın, hem sizin hem bebeğiniz için en güzel zaman bu çünkü… Etrafımda sezaryen doğum yapacağı kesinleşen anne adaylarının hepsi 38.haftada doğum yaptılar. Benim doktorum sezaryen bile yapacak olsak 40.hafta bizim için en doğru zaman dedi hep. Yeni doğan sarılığının en büyük sebebinin bebeklerin 40.haftadan önce doğması olduğunu biliyor muydunuz? Bebeğin karaciğer enzimleri tam gelişimini 40.haftada tamamlıyor, bu yüzden de erken gelen her bebeğin sarılık olma riski daha yüksek oluyor. Evet, 40 haftalık doğup sarılık olan bebek hiç mi yok? Tabi ki var ama burada önemli olan riskleri minimuma indirmek. Neyse, kısaca doğum şekli olarak seçiminiz sezaryen ise doktorunuzu 40.haftaya kadar beklemesi konusunda ikna edin derim ben…

taç

*Ece teyzesinin elleriyle hazırladığı lohusa tacım

çikolata

*Hastanede ikram edeceğimiz çikolataları almayı her seferinde sona bırakmıştık, ben doğuma girdiğimde canım Arzu ablam ve Karolin’ciğim alıp gelmişler önceden beğendiğim modeli:)

40.haftaya girdiniz, hala ne bir sancı var ne de doğum belirtisi. Nerdeyse her gün arayan eş/dost/akraba hep aynı soruyu soruyor ‘Aaaa sen hala doğurmadın mı?’ ! Hayır canım doğurmadım, doğuramadım, bebeğimin keyfi yerinde, size ne benim ne zaman doğuracağımdan!!!! Lütfen üzmeyin güzel canınızı; zaten sabrınız tükendi, bebeğinize kavuşmak için can atıyorsunuz, boş verin gitsin kimin ne dediğini…

O büyük gün gelecek, bebeğinizi kucağınıza alacaksınız ve o zamana kadar sıkılıp durduğunuz günler ışık yılı kadar uzakta kalmış olacak, tebrikler artık zamana karşı yarışan bir ANNEsiniz!

doğuma gidiş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir