ÇALIŞAN ANNE OLMA MESELESİ VOL.1

Ben çalışan bir anneyim. Hamileyken de çalışan bir anne adayıydım, bebek doğduktan sonra hayatımda çok da bir değişme olmadı yani. Yasal olarak İş Kanunu gereği anne adayı ve anneler için yasalarımızdaki son durumu aşağıdaki gibi özetlemeye çalıştım;

  • 16.08.2013 tarih 28737 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Gebe Veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik’ in  9.Maddesinde  Gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamayacağı belirtilmiştir.

 

Şimdi bu yukarıda yazdığım kanun maddesini özellikle başta belirttim çünkü yasa okuduğunuz gibi Ağustos 2013’e ait, yani aslında hala çok yeni. Bir çok iş yeri/işveren bu yasayı görmezden gelmeye çalışsa da, durum yukarıda yazıldığı kadar net aslında. Örnekle açıklamak gerekirse; sabah 9:00 akşam 18:00 mesai saatleri ile çalışan bir anne adayının, günde 1,5 saat erken çıkma yada geç gelme hakkı vardır.

  • Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir.

Periyodik doktor kontrolleriniz bu yukarıda belirttiğim 1,5 saatlik süre dışında hesaplanır. Yani doktor kontrolünüz için ayrıca bir izin süresi kullanabilirsiniz.

  • Kadın işçilerin 4857 sayılı İş Kanunu’nun 74. maddesine göre kadın çalışanlar doğumdan önceki 8 haftalık sürede (doğuma 2 ay kala) çalıştırılamazlar. Eğer kadında çoğul gebelik durumu söz konusu ise bu süre 10 haftadır (doğuma 2,5 ay kala). Ancak kadının sağlık durumu ve hekim raporu ile kadın işçi, iş yerinde doğumdan önce 3 haftaya kadar çalışabilir. Eğer doktor izin veriyorsa doğumdan önceki 8 haftayı, doğumdan önce 3 haftaya kadar kullanıp kalanını doğumdan sonraya bırakabilir. Hiçbir anne adayı, “doğuma kadar çalışacağım” diyemez. Doğuma 3 hafta kala izne çıkması zorunludur. Yine ihtiyaç duyuyorsa doğumdan sonra 6 ay ekstra izin alabilir. Doğumdan önce ve sonra kullandığı 16 haftalık izin için maaşından herhangi bir kesinti yapılmaz ama ekstra 6 ay için maaş alamaz.

 

Burada bir önemli mesele 32.haftada (yani doğumdan önceki 8.haftada) doktorunuzdan size çalışabilir raporu vermenizi istemek. Eskiden özel doktor/hastanelerden alınan bu çalışabilir raporunu bir de ayrıca gidip SGK’da onaylatmanız isteniyordu (ya da devlet hastanesinden almanız gerekiyordu) ancak yeni düzenlemeler ile buna gerek kalmadı. Doktorunuzdan/hastanenizden alacağınız raporu iş yerinize ibraz etmeniz yeterli. Gerekli bildirimleri şirket sizin adınıza yapmalıdır. Ben yine de bu tip konularda kendinizi sağlama alıp bildirim yapılıp yapılmadığı konusunu kontrol etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Çalışabilir raporunu da aldıktan sonra artık 37.haftaya kadar yasal olarak çalışabilirsiniz demektir. Ancak 37.hafta itibariyle işveren SGK’ya doğum iznine çıktığınızı bildirmekle yükümlü olacaktır. Yine bunun için de doktorunuzdan yada herhangi bir devlet hastanesinden rapor alıp işyerine teslim etmeniz gerekli.

 

9 ay boyunca işten erken çıktınız, 37.haftaya kadar çalışıp kalan haftaları bebişinizle geçirebilmek için sakladınız. Sıra geldi o büyük güne, DOĞUM İZNİ! Henüz bebek doğmadan önce çıkılan izin size geçmek bilmeyen günler yığınından başka bir şey değil… Bunu da bir sonraki bölüme saklıyorum:)

doğum izni

Yukarıda doğum iznine çıkacağım gün iş yerinde arkadaşlarımın verdiği veda partisi ve ben Valide Sultan:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir